czwartek, 19 lipca 2012

14 lipca - zdobycie Bastylii

Dzień francuski na ulicy Francuskiej

Mamy w Warszawie ulicę Belgijską, Argentyńską, Stanów Zjednoczonych, Afrykańską, a nawet Arabską, Egipską i Algierską, ale na żadnej z nich nic się nie dzieje, poza tym, że mieszkają tam ludzie. Natomiast na ulicy Francuskiej często są organizowane festyny, więc również i w święto francuskie festyn obowiązkowo musiał się odbyć. W końcu to dzień zwycięstwa!  Lud paryski zdobył Bastylię, w której mieściło się ciężkie więzienie. Uwolnił więźniów. Wprawdzie udało im się uwolnić jedynie 6 czy 7 osób, w tym dwóch szaleńców - rewolucja jednak odniosła zwycięstwo, gdyż przy okazji obaliła monarchię Burbonów, raz na zawsze.

                                    pani w spódniczce w kolorach flagi narodowej Francji

Na festynie było sporo wystawców różnych produktów francuskich, reklamowała się też szkoła języka francuskiego dla dzieci wczesno przedszkolnych i dla szkół, ale nie wiem co wspólnego z Francją miały te wiadra do zaprawy murarskiej, które nosili ludzie spacerujący po deptaku. W końcu ustaliłam. Otóż firma budowlana "Bricoman" miała tu swoje stoisko i rozdawała ludziom za darmo te wiadra.

                                    z takimi wiadrami na subtelnym święcie francuskim?

A co dają za darmo - Polak bierze. Wszystko się Polakowi przyda. Nie dałam sobie wcisnąć tego wiadra, pożartowałam trochę z firmowym panem i poszłam dalej zwiedzać różne zakamarki terenu, na którym odbywał się festyn.
Teraz, gdy na Pradze jest piekny stadion narodowy, dzielnica zyskuje na popularności, a szczególnie Saska Kępa, która zawsze pociągała warszawiaków, ale była cichą i spokojną dzielnicą. Teraz stała się popularna i jak tak dalej pójdzie, to może się zdarzyć, że rywalizowć będzie z Nowym Światem. Nie ma badań na temat, czy mieszkańcom Saskiej Kępy taka popularność odpowiada.

                                                                    na Francuskiej

Na rogu ulic Francuskiej i Obrońców, obok francuskiej kawiarni " Rue de Paris" stoi pomnik Agnieszki Osieckiej, znanej autorki tekstów wielu znanych piosenek, które szybko stawały się przebojami w latach 60 i 70-tych. Zdjęcie tego pomnika zamieściłam w rozdziale o święcie Saskiej Kępy. Na ul.Zwycięzców z kolei, mieszkał wybitny kompozytor Witold Lutosławski. Z prasy lokalnej wiem, że planują w ciągu najbliższych 10-ciu lat pobudować na Pradze nowoczesne centra handlowe i galerie. No nie wiem, czy to dobrze, że skomercjalizują taką spokojną i zieloną dzielnicę miasta.

                                                        pasjonatki piłki nożnej?

Na Saskiej Kępie stoi jeszcze ponad stuletni dom drewniany. Zbudowano go na wsi, na której nie było jeszcze żadnych ulic, a warszawiacy jeździli tam na majówkę. Teraz wkomponował się w nowoczesną dzielnicę stolicy. Odremontowali go i być może będzie stał tam następne 100 lat?


Najwięcej atrakcji przygotowano dla dzieci. Pogoda dopisywała i dzieciaki miały zabawę.

                                                Mogli się zabawić również nieco starsi

                                                       i lubiący trochę droższe zabawki

Panie i Panowie mogli przymierzać się do francuskich samochodów, które prezentowały piekne młode kobiety w szarfach , tworzących flagę narodową (gdyby właściwie się ustawiły)

                                                           elektryczny samochód

coś dla siebie znaleźli także pasjonaci nowych wynalazków, które już niebawem staną się alternatywą dla benzynowców zanieczyszczających atmosferę.
Na koniec nie obyło się bez wspólnego tańcowania przy francuskiej muzyce na żywo. Wszyscy lubimy

                                                              wspólna zabawa

muzykę, francuską również, więc gdzie tylko zagrają - tam idziemy w tany. I w ten sposób integrujemy się automatycznie, mamy dobre humory i wszyscy jesteśmy odprężeni. Dlatego chętnie chodzimy na festyny.

                                                           et cetera, et cetera...........

Saska Kępa jest w porządku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz